eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Recenze OFS Classic: Extraliga se dočkala důstojných karet

2 komentáře 📁 TOP 🕔17.11.2014

foto5

Kdo z nás nesbíral jako malý kluk hokejové kartičky, že? V 90. letech zažil sběratelský fenomén obrovský boom a kromě balíčků ze zámoří, v drtivě většině zaměřených na NHL, se na českém trhu začaly objevovat nesmělé pokusy domácích průkopníků. Od té doby urazila výroba hokejových karet obrovský kus mnohdy velmi trnité cesty, původní firmy zanikaly, objevovali se noví nadšenci. A díky jednomu z nich se Tipsport extraliga po dvacetiletém vývoji konečně dočkala špičkového produktu srovnatelného s těmi nejvěhlasnějších amerických a kanadských značek.

V pátek jsme přijali pozvání pana Ferdinanda Hrbka a vydali se obhlédnout chystanou sérii OFS Classic. A coby dlouholetí sběratelé hokejových karet jsme museli smeknout před designem i dílenským zpracováním „ofesek“, které kdysi byly symbolem zpátečnictví a ledabylosti. To vše změnil právě Hrbek, jehož vášeň pro hokej nejprve vedla k vydávání klubových karet pro pražskou Spartu, posléze vydal například série věnované československým legendám a pro mnohé dosud nepřekonaný set k oslavě kariéry Dominika Haška, mimochodem právě uváděného do Hokejové síně slávy.

Ukázky vybraných insertních setů:

FOTO12

Začněme designem, jehož čistota a elegance zaujme na první pohled a zanechává v člověku nadčasový dojem. Všechny karty, od řadových po insertní, jsou navíc perfektně sladěné a drží si jednotný styl. „Naším cílem bylo vytvořit graficky sjednocenou sérii,“tvrdí Hrbek. K použitým technologiím se vyjádříme jen krátce, přeci jen ne každému je tiskařina blízká. Za vyzdvihnutí stojí používání parciálního laku či matného lamina, které obyčejným „řadovkám“ propůjčuje jistý punc exkluzivity. Na některé inserty* byla nanesena přímá přímá zlatá barva, paralelní karty se chlubí speciálními duhovými fóliemi z Neměcka. „Technologie máme za ty roky zmáknuté,“ usmívá se Hrbek, který si mezi českými sběrateli vybudoval pověst inovátora a věčného „pokustóna“.

Hlavním tahákem celé série OFS Classic jsou bezesporu podpisové a jersey karty (s kouskem kartonku, na kterém je umístěn hráčův autogram, respektive s výsekem, do něhož se vložil kus týmového dresu). „Výborně vypadají jersey karty Sparty, také Slavia dodala velmi pěkný trikot. Vzhledem k tomu, že naši knihaři jsou zkušení, vybírají ty nejhezčí kousky materiálu,“ hlásí Hrbek a jako důkaz vytahuje kartičky obou kapitánů pražských „S“ Tomáše Rolinka a Jaroslava Bednáře. Jedním ze zajímavých detailů je ruční číslování na zadních stranách. „Naše holky mají zlaté ruce,“ chválí své brigádnice Hrbek. Co mu schází k dokončení série? Prakticky už pouhé balení.

Hotové jersey karty Rolinka a Bednáře:

FOTO4

Poté se už karty v papírových obalech s Petrem Čajánkem vydají za cílovými zákazníky a do skladů velkoodběratelů. OFS Classic vychází 18. listopadu, kdy budou k dostání na oficiálním webu OFS (klikněte zde), do konce týdne pak zamíří do kamenných prodejen, na stadiony a do specializovaných e-shopů. „Každý balíček nabídne zajímavou kartu,“ slibuje Hrbek s tím, že náklad celé série je rovných 2000 boxů a fanoušci nejvyšší domácí soutěže si kromě celých „krabic“ budou moci samozřejmě zakoupit jednotlivé balíčky a dvojbalíčky. Na výrobek, který nám v pátek odprezentoval, může být on i jeho společník pan Zbyněk Vrkoč náležitě hrdý. Tipsport extraliga ještě nikdy neměla tak povedené karty a my vám je můžeme jedině doporučit.

* po přečtení naší recenze možná dumáte nad nad některými použitými termíny, nyní vám tedy upřesníme ty, u kterých jsme tak neučinili v samotném textu. Řadová karta platí za základní stavební kámen každé série, vychází na nich vybraní hráči ze všech týmů a jsou tím nejčastějším kouskem, který vytáhnete z balíčku. Jejich cena se pohybuje v řádech korun,a představují tak ideální produkt i pro nejmenší fanoušky. Paralelní kartou rozumíme variantu „řadovky“, liší se grafickými prvky (v našem případě např. duhovým logem OFS Classic) a také nákladem – bývají limitované. Inserty jsou pak karty zaměřené na určité téma, například na nejlepšími střelce (Unique Scorers) nebo brankáře (Solid Walls). Opět se u nich setkáváme s nižším nákladem, tedy limitem.

Více fotografií naleznete na facebooku Hokej Hattricku
Sdílejte tento článek

2 komentáře

Only registered users can comment.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace